Granice parku
Granica przebiega wzdłuż jednostek przyrodniczych i dróg.
Na północy przebiega drogą polną. Na południu poprowadzona jest za Nową Spałą wzdłuż dróg polnych.
Na wschodzie za Letniskiem Teofilów biegnie wzdłuż granicy jednostek przyrodniczych.
Na północnym- wschodzie w granicach znajduje się wieś Królowa Wola. Wschodnia granica parku obejmuję Spalę i okoliczne lasy. Wyznaczona jest po drogach polnych.
Walory przyrodnicze
Na terenie parku znajdują się liczne zbiorowiska roślinności leśnej, torfowiskowej, szuwarowej, wodnej, łąkowej.
Liczne stanowiska rzadkich i chronionych gatunków roślin. Miejsca lęgowe i ostoje zwierząt. Obiekty przyrody nieożywionej.
W dolinie Pilicy występują: torfowiska, tereny podmokłe z kompleksami roślinności wodnej, szuwarowej i łąkowej oraz bagna śródleśne. Wśród nich znajdują się obszary objęte ochroną indywidualną w postaci użytków ekologicznych.
Cenne struktury geomorfologiczne, obejmujące formy rzeźby związane z działalnością lądolodu w czasie zlodowacenia północnopolskiego oraz związane z towarzyszącymi im procesami peryglacjalnymi i eolicznymi, a także stanowią przykłady współczesnych procesów geomorfologicznych znajdują się na terenie użytku ekologicznego Skarpa Spalska.
Starorzecza z mozaiką roślinności bagiennej, wodnej i szuwarowej. Kompleksy roślinności łąkowej z bogactwem gatunkowym flory i fauny. Najcenniejsze fragmenty borów i lasów liściastych z dobrze wykształconymi kompleksami roślinności leśnej i płatami starych drzewostanów, stanowiących pozostałości dawnej Puszczy Nadpilickiej objęte są ochroną rezerwatową „Spała" i „Konewka". Rezerwaty te wchodzą w skład Spalskiego Parku Krajobrazowego.
Fragment projektowanego parku kulturowego jest na terenie Natury 2000 zaznaczonego na mapie kolorem fioletowym.
Wartości kulturowe
Stanowią: obiekty nieruchome wpisane do rejestru zabytków lub do ewidencji Konserwatora Zabytków, miejsca pamięci narodowej, przestrzenne układy historyczne miejscowości, tradycje ludowe oraz typy krajobrazów decydujących o swoistym charakterze parku.
Do obiektów nieruchomych, wpisanych do rejestru zabytków lub do ewidencji Konserwatora Zabytków należą: zabytek techniki- most nad Pilicą w Spale z 1936r, oraz Zabytkowy Park w Spale z XIX w.
Obiekty sakralne i obiekty budownictwa świeckiego, wpisane do ewidencji Konserwatora Zabytków w tym: kapliczka rzymsko- katolicka w Spale z
1877-78, kościółek p.w. Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej w stylu zakopiańskim z 1923 r., domy mieszkalne z XIX w i początku XX w Teofilowie.
Miejsca pamięci reprezentowane przez kompleks bunkrów z okresu II Wojny Światowej lata 1940-1941 w Konewce.
Układy przestrzenne historycznych miejscowości takich jak : Spala, Teofilów, Królowa Wola
Miejsca upamiętniające wydarzenia i osoby- grota św. Huberta, grób hrabiny Marii Wielopolskiej, głaz z inicjałami „Lord 1935" upamiętniający ulubionego psa myśliwskiego prezydenta Mościckiego.
Tradycje regionalne- obecnie istnieją dwa zespoły Brzustowianki i Królowianki, które kultywują tradycję z regionu Opoczna i Łowicza, odżywa tradycja dożynek prezydenckich.
Krajobrazy naturalne o wybitnych walorach przyrodniczych (leśny) i przyrodniczo widokowych ( doliny) oraz krajobrazy kulturowe o wysokich i średnich walorach naturalnych
Zagrożenia
- Obniżający się poziom wód gruntowych i powierzchniowych
- Zanieczyszczenie wód Pilicy i pozostałych rzek parku
- Droga krajowa dzieląca park na dwie części
- Brak infrastruktury turystycznej
- Stosunkowo niewielka liczba rozrywek dla turystów (sport, kultura)
- Architektura nowych obiektów powstających w oderwaniu od regionu i kultury miejscowej
- Brak nawiązań do tradycji regionalnej w kulturze
Szlaki turystyczne- projektowane
„W zdrowym ciele zdrowy duch" - kolor żółty
- dł. 1,5 km
- użytkownicy emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne
- szlak ma swój początek i koniec w Spale przy wieży ciśnień. Biegnie przez pobliskie lasy. Atrakcyjnym miejscem jest grób hrabiny Wielopolskiej, z którą jest związana tragiczna historia.
Na ścieżce znajdują się liczne ławki. Wokół ławek nasadzenia z krzewów kwitnących.
„Sport to zdrowie" - kolor jasny fiolet
- dl. 5,5 km
- użytkownicy: młodzież, osoby w średnim wieku - atrakcje sezonowe: narty biegowe, psie zaprzęgi
- szlak ma swój początek przy wieży ciśnień, przebiega w pobliżu grobu hrabiny Wielopolskiej i skręca na północ, omija centrum Spały, przechodzi przez COS i łączy się ze ścieżką edukacyjną. W przeważającej swojej długości biegnie duktami leśnymi.. Na ścieżce poustawiane drewniane urządzenia do ćwiczeń. Zimą trasa przystosowana do uprawiania narciarstwa biegowego i do wyścigów psich zaprzęgów.
„Zielona szkola" - kolor granatowy - dl. 3,5 km
- użytkownicy: osoby w różnym wieku (dzieci, młodzież, w średnim wieku, emeryci)
- Na wschodzie łączy się ze szlakiem sportowym a na zachodzie z istniejącym zielonym. Na szlaku znajduje się szaniec św. Huberta. Nieopodal leży wspaniały punkt widokowy na Pilicę i drugi brzeg. Punkt ten można rozpoznać po charakterystycznej kroczącej sośnie.
„Jadą wozy kolorowe" - kolor brązowy
- d1.13 km
- użytkownicy - grupa osób w różnym wieku
- atrakcje sezonowe: zimą: organizowanie kuligów, przez resztę sezonu przejażdżki bryczkami, jazda konna
- początek Wozownia w Spale, koniec również. Składa się z dwóch pętli z małej- na krótsze przejażdżki oraz dla mniej wprawionych jeźdźców przejażdżki ,i z większej pętli biegnącej duktami leśnymi oraz polnymi drogami przez Królową Wolę , wzdłuż granicy rezerwatu Konewka, na dłuższe wyprawy z możliwością na popas. Nasadzenia w postaci alei głogowych głównie przy drogach polnych w okolicy Królowej Woli.
Przy tym szlaku można zaobserwować w różnych porach roku pokaz prac polowych, prowadzonych w tradycyjny sposób np.sianokosy, wykopki.
„Rowerem do przeszłości" - kolor niebieski-granatowy - dł.13,5 km
- użytkownicy w różnym wieku
- atrakcje sezonowe: pokazy prac polowych
-ścieżka rowerowa o charakterze historycznym; początek koło kościoła w Spale, koniec tez. Szlak tworzy pętlę biegnącą przez COS, dukty leśne ( bór sosnowy), kolo willi letniskowych w Teofilowie, polami, Królową Wolę; dalej znów lasem sosnowym przez rezerwat Konewka, nieopodal bunkrów przez wieś Konewka i dalej na południe aż do Spały.
„ Hej chłopcy bagnet na broń" - kolor ciemny zielony
- d1.3,5 km
-użytkownicy w różnym wieku
- początek przy Wozowni, dalej szlak biegnie na północ aż do bunkrów w Konewce. Na odcinku tym znajdują się atrakcje w postaci strzelania z łuku, namiot z Grochówką, oraz możliwość uczestniczenia w paintballu. Punktem końcowym są poniemieckie bunkry z okresu II wojny światowej. Szlak biegnie lasem sosnowym.
„Hej bystra woda" - niebieskie kółka
- dł. 5,5 km
- użytkownicy w różnym wieku, głównie młodzież
- początek szlaku na przystani w Spale, koniec na przystani w Letnisku Teofilów (możliwość spływu aż do Inowłodza). Podczas podróży można podziwiać brzegi Pilicy (część spływu odbywa się Rezerwatem Spala).
„Wsi spokojna, wsi wesoła" - kolor pomarańczowy
- dl. 3,5 km
- użytkownicy w różnym wieku
- Trasa ma początek na przystani, dalej ciągnie się przez Letnisko Teofilów, aż do Królowej Woli. Atrakcją są stare zabudowania wiejskie oraz stanowisko archeologiczne. W sezonie odbywać się będą pokazy prac rolnych wykonywanych w sposób tradycyjny, np. sianokosy, wykopki. Zaprojektowane są nasadzenia z bzu lilaka, głogów, grusz polnych oraz dzikiej róży.
Atrakcje turystyczne nie leżące na szlakach oraz imprezy plenerowe - projektowane
Na południowym zachodzie znajduje się rozległy plac trawiasty, który ma służyć za miejsce startu balonów oraz dorocznych konkursów na najbardziej pomysłowy latawiec.
Noc świętojańska z puszczaniem wianków na wodę, tańcami i śpiewaniem tradycyjnych piosenek. Ma odbywać się nad Pilicą, przy zabytkowym moście.
Śniegowe rzeźby - konkurs na najorginalniejszy temat rzeźby. Ma odbywać się przy stawie w Spale.
Grzybobranie - doroczny konkurs dla amatorów zbierania grzybów. Organizowany na początku października.
Hubertus - doroczna pogoń za lisem, odbywająca się w październiku.
Autorzy: Marek Osak, Agnieszka Piechuta, Aleksandra Pluta, Monika Pyszna, Maciej Smaga, Maja Szklarz, Agnieszka Ścisło, Maria Wierzchowska, Monika Woźny, Agnieszka Zań, Jadwiga Zbrzeźna, Katarzyna Zięba