Proponowane koncepcje powstały z uwzględnieniem historycznego układu kompozycyjnego oraz istniejących własności prywatnych i mają na celu uzyskanie funkcjonalnej całości opracowywanego terenu. Osiągnięcie tego ma zapewnić projektowany układ ścieżek, będących zarazem głównymi liniami kompozycji oraz nawiązujących do nieregularnych założeń Kronenberga. Proponowane rozwiązania są próbą odtworzenia fragment układu historycznego znajdującego się przy kościele i powiązania go z pozostałą częścią terenu.
Koncepcje zakładają powstanie dwóch charakterystycznych punktów (przedstawionych na widokach) oraz podkreślenie osi widokowej (widocznej na przekrojach) dzielącej teren na dwie połowy. Pierwszym z tych punktów jest miejsce w którym obecnie znajduje się fontanna. Pierwsza z koncepcji zakłada likwidację istniejącego układu na miejscu którego przewidziane są alejki spacerowe. Druga pozostawia element wodny w tym miejscu jednak w formie zgeometryzowanego basenu wodnego. Przewiduje również całkowitą przebudowę układu komunikacyjnego. Proponowany zbiornik wodny podkreśla jednocześnie nowoprojektowaną oś kompozycyjną biegnącą prostopadle do hotelu „Żbik”. Elementem podkreślającym rozwiązanie jest żywopłot.
Drugim charakterystycznym punktem jest teren należący obecnie do Zakładu Usług Komunalnych. Obie koncepcje przewidują wyburzenie istniejącego budynku i utworzenie w jego miejscu placu, któremu towarzyszyć ma ceglany budynek wyglądem nawiązujący do charakteru Spały. Przewiduje się stworzenie tu centrum obsługi ruchu turystycznego. Na co składać się będą punkt informacji turystycznej, punkty gastronomiczne, toalety, małe schronisko.
Celem placu jest podkreślenie osi widokowej (koncepcja 1 – rysunek nawierzchni, koncepcja 2 powtórzony układ z elementem wodnym.
Ze względu na istnienie własności prywatnych a w sąsiedztwie placu zaplanowano powstanie „barier roślinnych”.
W jednym z najstarszych spalskich budynków zaplanowano utworzenie galerii, której zadaniem jest promocja Spały poprzez ukazanie jej historii i współczesności. Istnieje możliwość przedstawienia ekspozycji na małym placu przed budynkiem. Proponowane jest organizowanie wszelkiego rodzaju warsztatów pracy twórczej, spotkań , wizualizacji itp.
W obecnych budynkach gospodarczych sąsiadujących od północy z własnością prywatną i znajdujących się w pobliżu placu planowane jest utworzenie sklepów z pamiątkami.
W sąsiedztwie galerii uwzględniono projektowaną drogę, która umożliwia dojazd w rejon placu, (w koncepcji 2 również połączenie z proponowanym parkingiem znajdującym się na terenie własności hotelu „Żbik”).
Rozwiązania przewidują zachowanie obecnego modelu latarni oraz wprowadzenie oświetlenia w nawierzchni, którego zadaniem jest podkreślenie głównej osi widokowej a także walorów architektonicznych kościółka, galerii oraz centrum promocji Spały.
Przy ciągach komunikacyjnych umieszczono również dobrane odpowiednio ławki (dokumentacja typowa).
W odpowiednich miejscach umieszczono kosze na śmieci (dokumentacja typowa).
Proponowane są trzy rodzaje nawierzchni: z kostki granitowej różnej wielkości (4x6- ciągi piesze 0,75m, 6x8- ciągi piesze 2m oraz drogi jezdne i nawierzchnia placu) oraz z kostki bazaltowej (6x8- nawierzchnia placu).
W celu nawiązania do dawnego myśliwskiego charakteru Spały zostały wprowadzone „wiklinowe zwierzęta” (przedstawione na widokach) pojawiające się wśród nasadzeń.
Opracowanie przewiduje możliwość umieszczenia przy wjeździe do Spały lub przy wejściu na główne szlaki prowadzące do ciekawych miejsc w okolicy bramy z materiałów charakterystycznych dla regionu z cegły i drewna (przedstawione na widokach).
Istotną rolę będą też odgrywać nasadzenia roślinne zwiększające wartość estetyczną miejsca. Planowane są uzupełniające nasadzenia drzew i krzewów. Dopełnieniem jest wprowadzenie nasadzeń zadarniających lub rabat w postaci wstęgi przeplatającej się pomiędzy ciągami komunikacyjnymi. W części zachodniej opracowywanego terenu planuje się zachowanie naturalnego runa charakterystycznego dla lasu sosnowego natomiast w pozostałej części wprowadzenie trawników parkowych wzbogacanych szczególnie w okresie wiosennym stokrotkami (Pellis perennis).
Na obrzeżach projektowanego terenu zostały uzupełnione nasadzenia żywopłotowe (Ligustrum vulgare).
Autorzy: Małgorzata Kowalska, Dominika Krawczyńska, Magdalena Lasocka, Seweryn Malawski